Everything about Badanie oct oka

Wiki Article

Zgodnie ze swoją misją, Redakcja Medonet.pl dokłada wszelkich starań, aby dostarczać rzetelne treści medyczne poparte najnowszą wiedzą naukową. Dodatkowe oznaczenie "Sprawdzona treść" wskazuje, że dany artykuł został zweryfikowany przez lekarza lub bezpośrednio przez niego napisany.

Badanie oka OCT jest badaniem zupełnie nieinwazyjnym, bezbolesnym. Trwa krótko i właściwie od razu po jego zakończeniu pacjent może normalnie funkcjonować.

in. do badania i analizy kolejnych warstw obrazów. OCT ma wiele zalet nad innymi technikami medycznego obrazowania.

Badanie OCT umożliwia wykrycie chorób w przednim i tylnym odcinku oka. Pozwala na potwierdzenie wielu zmian, w tym AMD (zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem), jaskrę, centralną retinopatię surowiczą, stożek rogówkowy, obrzęk rogówki i wiele innych stanów patologicznych.

OCT opiera się na interferometrii niskokoherentnej[three][13]. W konwencjonalnej interferometrii o długiej koherencji (laserowej) interferencja światła występuje na dystansie metrów. W OCT interferencja ta jest skrócona do odległości rzędu mikrometrów dzięki użyciu szerokopasmowych źródeł światła (źródeł, które mogą emitować światło w szerokim zakresie częstotliwości).

Age-related Macular Degeneration, czyli zwyrodnienie plamki żółtej) czy retinopatii cukrzycowej jest bardzo ważne. Badaniu mogą się poddawać również kobiety w ciąży – nie powoduje ono żadnych efektów ubocznych. Nie ma zasadniczych przeciwwskazań do jego wykonania. Nie ma również potrzeby kwalifikacji przez lekarza rodzinnego.

Jak przebiega cała procedura? Pacjent siada przed aparaturą i opiera głowę na specjalnej podpórce. Następnie oko jest skanowane przez tomograf, a specjalista przeprowadzający badanie wydaje badanej osobie różne polecenia dotyczące tego, pod jakim kątem ma ona patrzeć. 

OCT, czyli optyczna koherentna tomografia dna oka jest nowoczesnym badaniem, pozwalającym precyzyjnie i dokładnie ocenić narząd wzroku.

Materiał prasowy

Optyczna koherentna tomografia oka nie wymaga specjalnego przygotowania ze strony Pacjenta. Jak już wspomnieliśmy wcześniej, w niektórych przypadkach lekarz okulista może podjąć decyzję o podaniu kropli rozszerzających źrenice, by uzyskać dokładniejsze zdjęcie. 

Podczas tomografii koherentnej lekarz widzi zarówno przednią, jak i tylną część gałki ocznej, w tym – umiejscowioną właśnie z tyłu plamkę żółtą.

Odczyt wyników OCT jest zadaniem trudnym, ponieważ ma on postać barwnych wydruków, które lekarz porównuje z wynikami Badanie oct wzorcowymi. Aby dokonać porównania we właściwy sposób, potrzebna jest fachowa wiedza i doświadczenie.

Koherencyjna tomografia optyczna jest jedną z wielu technik tomografii optycznej. Komercyjnie dostępne urządzenia mają różnorodne zastosowania, między innymi w procesie restauracji architektury czy diagnostyce medycznej, szczególnie w okulistyce do nieinwazyjnego badania oczu i uzyskiwania szczegółowych obrazów wnętrza siatkówki.

To badanie obrazowe umożliwia lekarzowi obejrzenie zarówno przedniej, jak i tylnej części gałki ocznej, w tym plamki żółtej, która znajduje się w tylnej części oka. Co ważne, optyczna koherentna tomografia dna oka jest badaniem bezinwazyjnym, co sprawia, że może zastąpić bardziej inwazyjne procedury, takie jak angiografia fluoresceinowa, wymagająca podania dożylnego kontrastu.

Report this wiki page